Yönetim Kurulu

 • Tuncay ÖZİLHAN

  Sayın Tuncay ÖZİLHAN

  Başkan

  Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ile devam etmiştir. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürmüştür. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

  2001 – 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” ve Estonya Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı nişanlarına sahiptir.

 • Kamilhan Süleyman YAZICI

  Sayın Kamilhan Süleyman YAZICI

  Başkan Vekili

  Kamil Yazıcı, ABD Emory Üniversitesi’nden işletme lisans diplomasina ve Rusya AIBEC’den (American Institute of Business and Economics) MBA diplomasina sahiptir, Harvard Business School'da GMP programini tamamlamistir. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu Mali İşler bölümünde başlayan Yazıcı, 2003-2005 yılları arasında Anadolu Efes Rusya Pazarlama departmaninda görev almis, 2005’te ise Yeni Ürün Geliştirme Müdürü olarak atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Lojistik Sistem Müdürü olarak Rusya’da görevine devam eden Yazıcı, 2008 yılında Tedarik Zinciri Direktörü, 2010 yılında Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır. 2011’den itibaren Anadolu Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapan Yazıcı, 2014 yılında başladığı Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü görevini Nisan 2017’ye kadar sürdürmüş, halen Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak görev yapmaya devam etmektedir.

 • Tuğban İzzet AKSOY

  Sayın Tuğban İzzet AKSOY

  Üye

  Tuğban İzzet Aksoy, Avusturya Lisesi’ndeki eğitiminin ardından ABD’de Oglethorpe Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel iş hayatına 1996 yılında Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak başlayan Aksoy, Aralık 1998’de Alternatifbank Hazine Departmanı’nda Kıdemli Broker olarak görev aldı. Beş yıllık görevinin ardından Haziran 2003’te Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin Hazine ve Risk Yönetimi Departmanı’nda Kurumsal Finansman ve Risk Yönetimi Müdürlüğü görevini üstlenen Aksoy, Nisan 2008’de İş Geliştirme Başkanlığı’nda Koordinatör Yardımcılığı görevine atandı. 2009 yılından Nisan 2019’a kadar Anadolu Grubu Enerji Sektörü Koordinatörü olarak görev yapan Aksoy, çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir. Alanında profesyonel eğitim ve seminerlere katılan Aksoy aynı zamanda, TÜSİAD, TOBB ve DEİK’in enerji gruplarında üye olarak yer almaktadır. 2016 yılından bu yana Gürcistan Fahri Konsolosu olarak görev yapan Aksoy ayrıca Gürcistan Devleti Üstün Hizmet Madalyasına sahiptir.

 • Efe YAZICI

  Sayın Efe YAZICI

  Üye

  1999 yılında George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitiren Efe Yazıcı, 2003 yılında Sabancı Üniversitesi’nde Yönetim üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1997-1999 tarihleri arasında Merrill Lynch firmasında Fon Yönetimi Müdür Asistanı olarak görev alan Yazıcı, 1999 yılında Anadolu Grubu bünyesine katıldı. 1999-2002 yılları arasında Abank, Anadolu Endüstri Holding, TurkeCom, Anadolu Efes, Efes Moskova’da değişik görevler üstlenen Efe Yazıcı, 2003-2014 tarihleri arasında Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sırasıyla İhracat Uzmanı, İhracat Şefi, Pazarlama Şefi, Pazarlama Müdürü, Satış Müdürü ve İhracat Müdürü olarak görev aldı. 2015 yılından beri Antgıda A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan Sn.Efe Yazıcı, Billurtuz A.Ş. Yönetim Kurulu üyesidir.

 • Özdemir Osman KURDAŞ

  Sayın Özdemir Osman KURDAŞ

  Üye

  1960 yılında doğan Özdemir Osman Kurdaş, 1977 yılında TED Ankara Koleji’nden ve 1981 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş; yine Boğaziçi Üniversitesi’nden 1983 yılında Yüksek Makina Mühendisi derecesini almıştır. 1984-86 tarihleri arasında Isuzu Motors Ltd. Yokohama Japonya’da çalışan Kurdaş, 1986-88 tarihleri arasında Anadolu Grubu bünyesinde, Anadolu Isuzu fabrikasında tasarım uzmanı olarak görev almıştır. 1988’den beri kurucusu ve ortağı olduğu GSD A.Ş.’de CEO olarak görev yapmaktadır. 2005 yılında ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) kurucusu olmuş, Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Kurdaş, kuruluşundan itibaren Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışma A.Ş’nin yönetim kurulunda yer almaktadır.

 • Recep Yılmaz ARGÜDEN

  Sayın Recep Yılmaz ARGÜDEN

  Üye

  Dr. Yılmaz Argüden Üye Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veren Dr. Argüden, kurucusu olduğu ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin Yönetim Kurulları’nda görev almıştır. Çalışma yaşamına Koç Holding Ar-Ge Merkezi’nde başlamış olan Dr. Yılmaz Argüden daha sonra The RAND Corporation’da Stratejik Analizler Uzmanı olarak, Kısım Amiri görevini üstlendiği Dünya Bankası Krediler Bölümü’nde ise 20 ülkeyle çalışmıştır. 1988 yılında hükümetin daveti üzerine Türkiye’ye dönen Dr. Argüden, 1990 yılına dek Özelleştirme Programı’nın sorumluluğunu yürütmüştür. Dr. Argüden, 1991’de, ekonomi konusunda Başbakan Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. Deneyimlerini Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ile Harp Akademileri’nde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşan Dr. Argüden, IFC Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulu’nun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlenmiştir. Kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi’nin kuruluşuna öncülük yapmıştır. Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. KalDer, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlenmiştir. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Geleceğin 100 Global Lideri” arasına seçilmiştir.

 • Kamil Ömer BOZER

  Sayın Kamil Ömer BOZER

  Üye

  1958 İstanbul doğumlu olan Ömer Bozer, ODTÜ İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Georgia State Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Çalışma hayatına 1983 yılında Koç Grubu’nda yetiştirme elemanı olarak başlayan Bozer, sırasıyla Maret ve Düzey Pazarlama’da GMY ve Genel Müdürlük yapmış, 2002’de Migros Genel Müdürü olmuştur. Bozer, Koç Grubu’nda 2005–2006 yılları arasında Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı, 2006–2008 yılları arasında Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı, 2008–2011 yılları arasında ise tekrar Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Kamil Ömer Bozer, Anadolu Grubu Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Söktaş Tekstil, Tüpraş, Arçelik ve Boyner Perakendecilik'de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri uyarınca icrada görevli olmayan Kamil Ömer Bozer bağımsız üye değildir.

 • Ahmet BOYACIOĞLU

  Sayın Ahmet BOYACIOĞLU

  Üye

  1946 yılında doğan Ahmet Boyacıoğlu, lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden almıştır. Boyacıoğlu, Efes İçecek Grubu’ndaki kariyerine 1973 yılında başlamıştır. 1973- 2005 yılları arasında Bursa Bölge Satış Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Satış Müdürü, Güney Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Doğu Avrupa Başkanı, Yurt Dışı Bira Operasyonları Başkanı ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılı Mayıs ayında Efes Bira Grubu Başkanlığı’na atanan Boyacıoğlu, 1 Şubat 2007 itibarıyla emekli olmuştur. Kendisi halen Anadolu Grubu şirketlerinin bir kısmında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

 • Kozo YAMAGUCHI

  Sayın Hiroko YAGUCHI

  Üye

  1962 yılında doğan Sn. Yaguchi Sophia Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Isuzu Motors’a Nisan 1986 yılında katılmıştır. 1986-1991 yılları arasında Yurtdışı ve Avrupa Planlama ve Proje Departmanı’nda, 1992-1993 yılları arasında Satış Grubu, Avrupa Departmanı’nda, Avrupa Grubu, Avrupa, Latin Amerika, Okyanusya ve Afrika Departmanı’nda ve Personel Departmanı’nda görev almıştır. 1993-1995 yılları arasında Latin Amerika Grubu, Yurtdışı Satışlar Departmanı’nda, 1996-1998 yılları arasında, Tayvan & Kore Grubu, Yurtdışı Satışlar Departmanı’nda ve Uluslararası Departmanı’nda Uluslararası Operasyonlar bölümünde görevine devam etmiştir. 1998-2000 yılları arasında, Panama Temsil Ofis’i Uluslararası Departmanı’nda görev alıp 2000 Haziran ayında Müdürlük unvanına ulaşmıştır. 2001-2002 yılları arasında Kuzey Amerika Satış Departmanı’nda, 2002-2007 yılları arasında Grup ve Latin Amerika Grup Uluslararası Departmanlarında Müdürlük görevlerine devam etmiştir. 2007-2010 yılları arasında Avrupa ve Türkiye Grup Uluslararası Departmanı’nda Müdürlük görevlerinde yer almıştır.2011-2014 yılları arasında CIS & Güneybatı Asya Grup Uluslararası Satış Departmanı’nda ve Avrupa Grup Uluslararası Satış Departmanı’nda Müdürlük görevine devam etmiştir. 2016 yılında Uluslararası Satış Departmanı’nda Genel Müdür olarak görev almıştır. 2017 yılında Isuzu Avustralya Ltd görev almıştır. 2021 Nisan ayında Bölge Yönetim Ofisinde Genel Müdür olarak görev almıştır.

 • Kozo YAMAGUCHI

  Sayın Kozo YAMAGUCHI

  Üye

  1955 yılında Japonya’nın Hiroshima kentinde doğmuştur. 1978 yılında Yokohoma Ulusal Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun olduktan sonra iş Hayatına 1978 yılında Isuzu Motors Ltd. Japonya’da başlamıştır. 1978-1995 yılları arasında Isuzu ağır sınıf kamyon geliştirme sorumlusu, 1995-2000 yılları arasında orta sınıf kamyon geliştirme ve mühendislik grup lideri, 2000-2004 yılları arasında otobüs geliştirme ve mühendislik grup lideri, 2004-2008 yılları arasında tüm kamyonlar için şasi geliştirme ve mühendislik genel müdürü, 2008-2014 yılları arasında otobüs üretim planlama ve geliştirme bölümü genel müdürü, 2014-2017 yılları arasında otobüs gövde geliştirme bölümü J-Bus İşletme Sorumlusu olarak görev yapmıştır. 2017 yılından bu yana ise Isuzu Motor Ltd. bünyesinde otobüs üretim ve planlama kısmının sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

 • Koki HİNO

  Sayın Koki HİNO

  Üye

  Koki Hino, Keio Üniversitesi Hukuk bölümünden 1986 yılında mezun olmuştur. Itochu Corporation’a Nisan 1986 yılında katılmıştır. 1986-1992 yılları arasında İhracat Tekstil Makineleri Bölümü’nde, Sovyet Birliği ve Doğu Avrupa Bölümü’nde Endüstriyel Makine Departmanı’nda, 1992-1993 yılları arasında Orta Doğu Bölümü’nde Endüstriyel Makine ve Endüstriyel Sistemler Departmanı’nda görev almıştır. 1993-1997 yılları arasında Itouchu Corporation Karachi Şubesinde görev alan Sn. Hino, 1998-2000 yılları arasında geçici transfer ile ISTCM firmasında görev almıştır. 2000-2005 yılları arasında Itochu Corporation’a bağlı TEXMAC şirketinde Başkan olarak görev yapmıştır. 2005-2006 yılları arasında Endüstriyel Makine Projeleri Bölümü’nde Bölüm Müdürü Yardımcısı ve Bölüm Müdürü, 2007-2008 yılları arasında İnşaat Makineleri ve Yurtdışı Projeleri Departmanı’nda ve Bölüm Müdürü olarak, 2009-2011 yılları arasında Endüstriyel Makine Çözümleri Bölümü’nde Makine Planlaması ve Yönetimi Departmanı’nda, 2012-2015 yılları arasında CIS firmasında Genel Müdür Yardımcısı, 2015-2019 yılları arasında Itochu Corparation Kiev Şubesinde Ofis Müdürü, 2019-2020 yılları arasında Türkiye’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Itochu Corparation Ankara Şubesi Ofis Müdürü, 2020-2021 yılları arasında Türkiye’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Itochu Corparation İstanbul Şubesi Ofis Müdürü olarak görev yapmıştır. 2021 yılından itibaren ise Türkiye’den Sorumlu Genel Müdür ve Itouchu Corparation İstanbul Şubesi Ofis Müdürü olarak görev yapmaktadır.

 • Reo SAWADA

  Sayın Reo SAWADA

  Üye

  1985 yılında doğan Sn. Sawada Kobe Üniversitesi Rusça Çalışmalar bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 2008 yılında Itochu Corporation’da Rus Otomotiv Bölümünde Satış Temsilcisi olarak başladığı görevine; Ağustos 2012- Ağustos 2013 tarihleri arasında Rusya, Moskova’da Suzuki Motors Rus LLC Genel Müdür Asistanı, Ağustos 2013-Temmuz 2014 tarihleri arasında Kazakistan, Almatı’da Suzuki Motors Rus LLC Genel Müdür Asistanı ve Temmuz 2014-Ağustos 2019 tarihleri arasında Isuzu’dan Sorumlu Proje Lideri olarak devam etmiştir. Reo Sawada Ağustos 2019’dan beri Anadolu Isuzu’da Genel Müdür danışmanı olarak görev yapmaktadır.

 • Ahmet Murat SELEK

  Sayın Ahmet Murat SELEK

  Bağımsız Üye

  Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans, Cornell Üniversitesi (ABD) Makine Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Murat Selek, çalışma hayatına 1983 yılında Enka İnşaat’ta Satınalma Uzmanı olarak başlamıştır. 1986-1987 yılları arasında Çukurova Ziraat’te Planlama ve Ticari Faaliyetler Müdürü olarak görev yapan Selek, 1987 yılında Otoyol Sanayi A.Ş. şirketine geçiş yapmış ve 1992 yılına dek Otoyol Sanayi A.Ş. bünyesinde Proje Koordinatörlüğü ve Yurtdışı Satınalma Müdürlüğü görevlerini sürdürmüştür. 1992 yılında Tofaş’da Pazarlama-Satış-Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Selek, bu görevinin ardından yeniden Otoyol’a dönmüş ve 2003-2007 yılları arasında Otoyol şirketinde Genel Müdürlük, Karsan Otomotiv’de 2008-2016 yılları arasında CEO’luk ve 2016-2017 yılları arasında Yönetim Kurulu Danışmanlığı görevlerini yürütmüştür. Sayın Selek Stratejik ve Kurumsal Yönetim Danışmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Sn. Selek, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.

 • Orhan ÖZER

  Sayın Orhan ÖZER

  Bağımsız Üye

  1982 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Orhan Özer, sırasıyla 1984-1986 yılları arasında Oyak-Renault Otomobil A.Ş.’de şeflik, 1986-1991 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding’de müdürlük, 1991-1995 yılları arasında Goetze İstanbul Segman A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1995 yılında Toyota ailesine katılan ve 1995-2002 yılları arasında Toyota Otomobil Türkiye A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 2002-2008 yılları arasında Toyota Motor Europe’da Başkan Yardımcısı olarak görev alan Orhan Özer, Toyota Otomobil Türkiye A.Ş.’de 2008-2010 yılları arasında Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı, 2010-2016 yılları arasında ise Genel Müdür olarak görevine devam etmiştir. Sn. Özer, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde yer alan bağımsız üye kriterlerinin tümünü karşılamaktadır.