Yönetim Kurulu

 • BaşkanTuncay ÖZİLHAN

  Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ile devam etmiştir. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürmüştür. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

  2001 – 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” ve Estonya Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı nişanlarına sahiptir.

 • Başkan VekiliKamilhan Süleyman YAZICI

  Kamil Yazıcı, ABD Emory Üniversitesi’nden işletme lisans diplomasina ve Rusya AIBEC’den (American Institute of Business and Economics) MBA diplomasina sahiptir, Harvard Business School'da GMP programini tamamlamistir. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu Mali İşler bölümünde başlayan Yazıcı, 2003-2005 yılları arasında Anadolu Efes Rusya Pazarlama departmaninda görev almis, 2005’te ise Yeni Ürün Geliştirme Müdürü olarak atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Lojistik Sistem Müdürü olarak Rusya’da görevine devam eden Yazıcı, 2008 yılında Tedarik Zinciri Direktörü, 2010 yılında Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır. 2011’den itibaren Anadolu Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapan Yazıcı, 2014 yılında başladığı Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü görevini Nisan 2017’ye kadar sürdürmüş, halen Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak görev yapmaya devam etmektedir.

 • ÜyeTalip Altuğ AKSOY

  Talip Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlamış, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atanmıştır. 1998-2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2000-2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü olmuştur. 2006 yılında Satınalma ve Lojistik Direktörü olarak Grup’taki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’den 1 Kasım 2011 tarihine dek Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yapmıştır. Kasım 2011 itibarıyla atandığı Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 1 Ocak 2017 tarihine kadar sürdüren Talip Altuğ Aksoy, Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

 • ÜyeEfe YAZICI

  1999 yılında George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitiren Efe Yazıcı, 2003 yılında Sabancı Üniversitesi’nde Yönetim üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1997-1999 tarihleri arasında Merrill Lynch firmasında Fon Yönetimi Müdür Asistanı olarak görev alan Yazıcı, 1999 yılında Anadolu Grubu bünyesine katıldı. 1999-2002 yılları arasında Abank, Anadolu Endüstri Holding, TurkeCom, Anadolu Efes, Efes Moskova’da değişik görevler üstlenen Efe Yazıcı, 2003-2014 tarihleri arasında Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sırasıyla İhracat Uzmanı, İhracat Şefi, Pazarlama Şefi, Pazarlama Müdürü, Satış Müdürü ve İhracat Müdürü olarak görev aldı. 2015 yılından beri Antgıda A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan Sn.Efe Yazıcı, Billurtuz A.Ş. Yönetim Kurulu üyesidir.

 • ÜyeSalih Metin ECEVİT

  Metin Ecevit, 1967 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1976 yılında ABD Syracuse Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi aldı. 1967-1980 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı ve Gelirler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1980’den itibaren çalışmakta olduğu Anadolu Grubu’nun otomotiv şirketlerinde Genel Müdür, Murahhas Aza ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. 2006 yılında Otomotiv Grubu Başkanıyken Grubun yaş yönetmeliği gereği emekli oldu. 1992-2004 yılları arasında İthal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Halen Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

 • ÜyeRasih Engin AKÇAKOCA

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine lisans eğitimini tamamlayan R. Engin Akçakoca, kariyerine 1974’te bankacılık sektöründe başlamış; 1986-91 yılları arasında Koç-Amerikan Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, 1991-2000 yılları arasında ise Koçbank A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Akçakoca, 2001’de Bakanlar Kurulu kararıyla geniş bir bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programından sorumlu olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’na getirilmiştir. Akçakoca 2004 yılından beri danışmanlık yapmaktadır.

 • ÜyeRecep Yılmaz ARGÜDEN

  Dr. Yılmaz Argüden Üye Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veren Dr. Argüden, kurucusu olduğu ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin Yönetim Kurulları’nda görev almıştır. Çalışma yaşamına Koç Holding Ar-Ge Merkezi’nde başlamış olan Dr. Yılmaz Argüden daha sonra The RAND Corporation’da Stratejik Analizler Uzmanı olarak, Kısım Amiri görevini üstlendiği Dünya Bankası Krediler Bölümü’nde ise 20 ülkeyle çalışmıştır. 1988 yılında hükümetin daveti üzerine Türkiye’ye dönen Dr. Argüden, 1990 yılına dek Özelleştirme Programı’nın sorumluluğunu yürütmüştür. Dr. Argüden, 1991’de, ekonomi konusunda Başbakan Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. Deneyimlerini Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ile Harp Akademileri’nde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşan Dr. Argüden, IFC Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulu’nun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlenmiştir. Kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi’nin kuruluşuna öncülük yapmıştır. Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev almıştır. KalDer, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, TESEV, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlenmiştir. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Geleceğin 100 Global Lideri” arasına seçilmiştir.

 • ÜyeAhmet BOYACIOĞLU

  1946 yılında doğan Ahmet Boyacıoğlu, lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden almıştır. Boyacıoğlu, Efes İçecek Grubu’ndaki kariyerine 1973 yılında başlamıştır. 1973- 2005 yılları arasında Bursa Bölge Satış Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Satış Müdürü, Güney Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Doğu Avrupa Başkanı, Yurt Dışı Bira Operasyonları Başkanı ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılı Mayıs ayında Efes Bira Grubu Başkanlığı’na atanan Boyacıoğlu, 1 Şubat 2007 itibarıyla emekli olmuştur. Kendisi halen Anadolu Grubu şirketlerinin bir kısmında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

 • ÜyeYasuyuki NIIJIMA

  Yasuyuki Niijima, Japonya’nın Saitama şehrinde doğmuştur. Tokyo Keio Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına 1983 yılında Isuzu Motors Ltd.’de başlamıştır. Isuzu Motors’da Yurtiçi Satış Müdürlüğü görevinden sonra sırasıyla Kamyon Kasası İş Geliştirme Bölümü’nde Grup Liderliği, Isuzu Motors Amerika’da Kurumsal Planlama Başkan Yardımcılığı ve Yurtiçi İş Geliştirme Müdürlüğü yapmıştır. Daha sonra Isuzu Network Co. Ltd.’nin Yurtiçi İş Geliştirme Bölümü’nde Genel Müdürlük ve Isuzu Motors Ltd.’nin Uluslararası Satış Departmanı’nda Genel Müdürlük görevlerini yürüten Yasuyuki Niijima; kariyerine Isuzu Motors Ltd.’de Uluslararası Satış Departmanı’nda Başkan Vekili olarak devam etmektedir.

 • ÜyeKazuo GODA

  Kazuo Goda, 1967 yılında Japonya’nın Osaka kentinde doğmuştur. Kyoto Sangyo Üniversitesinden mezun olduktan sonra iş hayatına 1990 yılında Isuzu Motors Ltd. Japonya’da başlamıştır. Isuzu Uluslararası Satış Departmanı’nda 2003-2008 yılları arasında kıdemli personel, 2008-2012 yılları arasında ise Grup Lideri olarak görev yapmıştır. 2012-2016 yılları arasında Isuzu Rusya Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Kazuo Goda, kariyerine Isuzu Motors Ltd. Japonya Uluslararası Satış Departmanı Genel Müdürü olarak devam etmektedir.

 • ÜyeTakuya KAWAI

  Takuya Kawai, 1973 yılında Japonya’nın Osaka şehrinde doğmuştur. Tokyo Keio Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2004-2005 yıllarında Itochu Corporation Orta Doğu Bölümü Otomotiv Departmanında satış temsilcisi olarak, 2005-2009 yılları arasında Vehicles Middle East Co. Bahreyn ve Vehicles Middle East FZCO Dubai’de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır. Daha sonra sırasıyla 2009-2010 yıllarında Itochu Corporation Tokyo Isuzu İnşaat Makineleri Bölümü’nde iş görevlisi, 2010-2014 yılları arasında Isuzu Motors Sales Ltd.’de Kurumsal Memur, 2014 yılı Eylül ayına kadar ise Itochu Corporation’da Türk ticari araçların pazarlanması görevinde bulunmuştur. Takuya Kawai Ekim 2014’ten beri Anadolu Isuzu’da Genel Müdür danışmanı olarak görev yapmaktadır.

 • ÜyeRyutaro MASHIKO

  Mashiko 1983 yılında Niigata Üniversitesi Hukuk bölümünden diploma almıştır. Sn. Ryutaro Mashiko çalışma hayatına 1983’de Tokyo’da Itochu Corporation’da başlamıştır. 1994 yılında Itochu Corporation Tayland’da Makine Departmanında görevine devam ettikten sonra 2007 yılında ITOCHU Vietnam ofisinde Genel Müdür yardımcılığına getirilmiştir. Sn. Ryutaro Mashiko 2011 yılından itibaren Itochu Corporation Genel Merkez de Plan Proje Departmanı Yöneticisi olarak görev yapmış olup Itochu Corporation’ın çeşitli ve başarılı altyapı projelerine imza atmıştır. Ryutaro Mashiko 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren Itochu Corporation Türkiye Genel Müdür’ü olarak görevine devam etmektedir.

 • Bağımsız ÜyeAhmet Cemal DÖRDÜNCÜ

  1953 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Cemal Dördüncü, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mannheim ve Hannover üniversitelerinde lisansüstü çalışmaları yapmıştır. İş hayatına Almanya’da Claas OHG firmasında başlayan Dördüncü, 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş. firmasında kariyerine devam etmiştir. 1987 yılında Sabancı Grubu’na katılmış ve 1998 yılına kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevler üstlenmiştir. 1998 yılında Grubun DUSA firmasında, DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/Başkan olarak çalışmıştır. 2004 yılında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevinin ardından, 2005-2010 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ocak 2013’ten bu yana Akkök Holding’in İcra Kurulu Başkanı olan Dördüncü, SAF GYO, Gizem Frit’in Yönetim Kurulu Başkanlıklarının yanı sıra, Akkök Holding ve çeşitli Akkök Grup Şirketlerinin Yönetim Kurullarında görev yapmaktadır. Dördüncü, Anadolu Isuzu yanında Coca- Cola İçecek A.Ş. Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. ve International Paper Co. Şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesidir.

 • Bağımsız ÜyeKamil Ömer BOZER

  1958 İstanbul doğumlu olan Ömer Bozer, ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Georgia State Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini almıştır. Çalışma hayatına 1983 yılında Koç Grubu’nda yetiştirme elemanı olarak başlayan Bozer, sırasıyla Maret ve Düzey Pazarlama’da yöneticilik yapmış ve 2002’de Migros Genel Müdürü olmuştur. Bozer, Koç Grubu’nda 2005-2006 yılları arasında Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı, 2006- 2008 yılları arasında Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı, 2008-2011 yılları arasında ise tekrar Gıda, Perakende ve Turizm Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Kamil Ömer Bozer, Anadolu Grubu Şirketlerinde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği, TeknoSA ve CarrefourSA şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.